Am luat o casa de discuri la SXSW anul trecut

martie 7, 2016

Iată ce am făcut bine, iată ce am făcut greșit.

Prin W. Tyler Allen

SXSW este important.

SXSW este important pentru că, în calitate de artist, mai ales în peisajul digital de astăzi, trebuie să iasă în evidență. Social media și lumea online generează atât de mult statice, pentru că există zeci de artiști care utilizează aceleași instrumente ca tine. Sunt pe Twitter, sunt pitching blog-uri, și sunt folosind mijloace digitale pentru a fi peste tot. Și cu atât de multă statică, îți este greu să faci propriul zgomot ca individ.

SXSW este una dintre puținele șanse ca un artist poate cu adevărat rețea cu jurnaliști, directori, și cel mai important, alți artiști. Să nu mai vorbim puteți efectua la vitrine oficiale și acumula noi fani și ascultători. Nu sunteți în concurență cu alții, și puteți avea reale face-time cu factorii de decizie și influenceri, mai degrabă decât doar fiind cuvinte în spatele unui e-mail.

În 2015, am lucrat cu o etichetă independentă relativ nouă, ca consultant de marketing și manager de proiect. Eticheta a fost aducerea întreaga lor listă (5 artiști / acte) la SXSW pentru vitrine, evenimente, precum și experiența generală.

Acest proiect a fost unul dintre cele mai mari în 2015 și, în cea mai mare parte , experiența noastră la SXSW a fost un mare punct culminant pentru întregul proiect de etichetă, pentru noi toți.

Deci, dacă sunteți de lectură acest lucru și întrebam să se pregătească cel mai bine și ce să se uite afară pentru atunci când stau în Austin, aici e o privire la ceea ce echipa mea a făcut bine, și ceea ce ne-am dori am făcut diferit.

Ce am făcut bine: Am făcut cercetarea noastră

Pentru cei dintre voi care nu știu ce sunteți obtinerea-te în, SXSW este format din diverse evenimente care merg pe centrul orasului Austin. Există evenimente de rețea, prelegeri, sesiuni de pitch,și apoi pe timp de noapte, showcases artist real. Este esențial pentru tine să înțelegi evenimentele, astfel încât să le poți folosi pentru propriul tău beneficiu și succes.

De exemplu, am făcut unele de cercetare(și flagrante Twitter spectatori)pentru a afla care jurnaliști și scriitori vor fi participarea la SXSW. Unele dintre ele am avut deja o relație cu și altele - nu atât de mult. Cu toate acestea, am ajuns la acești scriitori și le-a invitat la showcases artistului nostru.

Pur și simplu le-am trimis un e-mail, le-am spus cine suntem, și să le știu că ar fi pe lista noastră (în cazul în care nu au avut o insignă). I-am mituit și cu băuturi? Absolut. Dar la sfârșitul săptămânii, am avut o mulțime de scriitori, jurnaliști și influenceri la spectacolele noastre.

Aceasta este o tactică incredibil de trecute cu vederea pentru SXSW. Oamenii cred că, deoarece acestea sunt joc la SXSW, acestea sunt garantate "dreptul de oameni" va veni la showcase lor. Dar nu neapărat, și chiar dacă acestea sunt în zonă, nu strică pentru a trimite câteva e-mailuri pentru a se asigura că știu despre performanța dumneavoastră.

De asemenea, să păstreze în minte: nu trebuie să fie scriitori.

De exemplu, invitarea distribuitorului(cum ar fi TuneCore!) pentru a opri de către, ar putea duce la unele mare de acoperire social media, care poate stimula creșterea dumneavoastră și să ajungă. Același lucru este valabil pentru orice companie afiliată care poate fi în Austin. Poate faci o campanie de crowdfunding și PledgeMusic este în oraș, contactându-le ar putea duce la schimbul de munca ta pe social media, un buletin informativ, sau pur și simplu duce la unele relații bune. Alte persoane cool pentru a invita: PRO dumneavoastră (ASCAP / BMI / SESAC), producătorii de echipamente, publiciști notabile sau influenceri social media.

Toate aceste entități pot duce la relații de mare și chiar potențiale stimulează prin intermediul mass-media sociale și de acoperire.

Ce am făcut prost: Nu am văzut cu adevărat trecut Vitrine

SXSW a fost o oportunitate incredibilă pentru artiștii noștri de a efectua. Cu toate acestea, SXSW nu se termină aici. SXSW oferă o gamă largă de panouri din industria muzicală, evenimente de rețea, și mult mai mult pe parcursul săptămânii. Acestea sunt subiecte care pot beneficia cu adevărat artiști, ar fi acordarea de licențe întâlni și salută, discuții de drepturi de autor, și evenimente generale de rețea industrie.

În retrospectivă, accentul nostru la SXSW a fost greu pe câteva ore de vitrine am fost punerea în, mai degrabă decât obtinerea artiștii noștri și echipa de pe teren pentru a da mâna și să ia unele cărți de vizită.

Deci, dacă vă pregătiți să mergeți la SXSW ca interpret, nu ratați celelalte evenimente. Nu aveți o insignă de artist sau de participant? Fă niște cercetări! Pot exista unele evenimente care se întâmplă "în timpul" SXSW, dar sunt deschise tuturor artiștilor.

Ce am făcut bine: Am pregătit canalele noastre digitale

Ultimul lucru pe care doriți, este de a oferi fanilor link-uri și materiale care nu sunt actualizate. În mod similar, dacă sunteți acolo conectarea cu jurnaliști sau orice altă persoană importantă, cu siguranță nu doriți un EPK out-of-data, sau canale de social media mort atunci când verifica ți locul de muncă.

Prin urmare, asigurați-vă că totul este actualizat. Un lucru pe care l-am făcut bine a fost să ne asigurăm că, înainte de SXSW, am avut imagini grafice care au promovat spectacolele noastre. Am, de asemenea, geo-orientate anunțuri, și a făcut publicitate de cuvinte cheie care a ajutat la obtinerea mesajele noastre la oameni buni dreapta.

De asemenea, chiar dacă a fost pre-SXSW, am actualizat EPK noastre pentru a include "viitoare spectacole SXSW", și, de asemenea, a inclus verbiage în orice pitch de presă care a asigurat am menționat vitrine noastre viitoare SXSW.

În mod similar, am tipărit cărți de vizită nu numai pentru echipa noastră, ci și pentru artiști. Am creat, de asemenea, flash drive-uri, precum și CD-uri pentru artiștii noștri - acum de 9 ori din 10, un CD fizic se termină pe teren de strada 6a. Deci, am încercat într-adevăr doar să le livreze factorilor de decizie, sau le-au disponibile la o masă, astfel încât ventilatorul a făcut alegerea de a veni apuca unul, mai degrabă decât să le predarea - apoi ventilatorul predarea-le la gunoi.

Ce am făcut prost: am cumparat Gigs, Bad Gigs.

Să-i dăm drumul.

Acest lucru va fi mai controversate în listă - așa se discută ceva care este, de obicei, păstrate pe scăzut, în timp ce în același timp fiind dezbătute în cercurile industriei: Pay For Play.

Iată scoop: SXSW pune pe "oficial" vitrine. Acestea sunt vitrine care sunt curatoriate de parteneri SXSW sau SXSW. Acestea sunt, de obicei, evenimentele care sunt mai susceptibile de a include presa, mass-media și alte entități, deoarece are ștampila SXSW de autenticitate pe ea. Presa au, de asemenea, trece la aceste evenimente.

Cu toate acestea, există încă unele "neoficiale" vitrine care ar putea fi alături de un "oficial" unul. De cele mai multe ori, veți obține chiar și aceeași cantitate de trafic picior ca o casetă de prezentare oficială. Pentru a ante chiar mai mult, uneori, aceste vitrine neoficiale sunt încă puse pe de către organizații mari, și chiar artiști mari. De exemplu, unul dintre artiștii noștri a cântat în timpul showcase-ului lui Wiz Khalifa, Taylor Gang. El a fost de fapt artistul care l-a prezentat pe Wiz înainte de a urca pe scenă.

Acest lucru nu a fost un "oficial" Eveniment SXSW, dar a avut o linie înfășurat în jurul blocului și, de asemenea, a avut reporteri, influenceri și mai mult în prezență. Acesta a fost, de asemenea, la un loc de peste drum de la un mare "oficial" spectacol. Nu este vorba doar de artiști majore, fie, companii mari, corporații și branduri puse pe vitrine care nu ar putea avea această ștampilă oficială pe banner, dar poate fi încă benefic.

Un alt exemplu este anual "rock fest", care are loc direct în aer liber la o intrare majoră la festivitățile SXSW. Este un spectacol rock în aer liber, care atrage întotdeauna o mulțime, deoarece este în inima de tot. A fost neoficial, dar au făcut-o din anii '90, și din fericire pentru grupul nostru, tipul care rulează programarea a fost, de asemenea, un producător pentru MTV. De fapt, a ajuns să ne prezinte unor supraveghetori de muzică pentru a discuta despre oferte de licențiere. Deci, a fost neoficial, dar nu a contat. Avem niște victorii.

Cu toate acestea, oficiale sau neoficiale nu este ceea ce este dezbătut. Ai foarte bine ar putea juca un concert neoficial, dar sunteți luați scena cu un artist major, și tu încă mai ajunge să îndeplinească fani și de presă - și dacă este cazul, nu contează cu adevărat dacă are logo-ul SXSW pe banner-ul sau nu.

Dar ceea ce este controversat și dezbătut este că unele dintre aceste vitrine neoficiale îi taxează pe artiști să urcați pe scenă. Sunt plătiți pentru joacă. Foarte des aceste spectacole sunt doar locuri în zona care sunt în căutarea de a profita de festivitati SXSW și taxa artiști câteva sute (sau mai multe) pentru a efectua. Cele mai multe dintre aceste baieti / fete va lăsa pe oricine cu bani hop acolo, astfel încât ai putea fi luați scena după un artist care a fost atât de rău mulțimea rezervat-o de acolo.

Ai putea fi, de asemenea, de-a face cu un tip de sunet care nu știe nimic despre audio, dar el este la locul de desfășurare pentru că el devine o parte din ceea ce ai plătit pentru a lua scena.

Din păcate, casa mea de discuri a avut 5 artiști, dar numai 3 a avut vitrine oficiale. Prin urmare, eticheta a cumpărat concerte pentru a face pe ceilalți să se simtă mai incluse și, hei, a fost în valoare de o lovitură, nu? Ei bine, am plătit pentru câteva spectacole - și în timp ce a fost o bună practică pentru artiști, nu a fost neapărat benefic pentru cărțile noastre de cecuri sau programul nostru.

I-am pus pe artiștii noștri să se ducă și să se ocupe de tehnicieni de sunet care habar n-au, și să cânte după șase acte pe scenă, rapând peste propria lor mixtape. Am avut chiar trupa noastră de rock efectua la un loc de hip hop, chiar dacă "cumpărător talent" a spus că a fost o etapă all-gen.

Cu siguranță nu a fost o bună pierdere de timp sau bani - Mi-ar fi preferat de mult artiștii noștri să fie sprijinirea lor eticheta mate's vitrine oficiale, sau luând acest timp la rețea la un eveniment de rețea. Din nou, nu toate vitrinele neoficiale au fost rele, dar am constatat că cele pay-for-play, au fost destul de mult o pierdere.

Deci, tocmai ai lăsat câțiva "G" la un concert? Și e cam târziu să ne întoarcem?

Pentru început, nu intra în panică. S-ar putea dovedi a fi o oportunitate de distracție, și ai putea întâlni în continuare noi fani și alți oameni care rătăcesc în concert dumneavoastră. De asemenea, asigurați-vă că profitați de evenimentele "non-muzicale" ale săptămânii. Du-te acolo și du-te la unele evenimente, și să facă cele mai bune.

Austin este un oraș incredibil, asa ca du-te și bucurați-vă de ea! Mergi pe strada a 6-a și în tot centrul orașului, să vezi ce se mai întâmplă. Sunteți sigur de a satisface unele oameni și bucurați-vă doar vibes Austin mare.

Ce am făcut bine: Avem săptămâni de conținut.

Știi ce e grozav la o fotografie?

Ai fi putut avea probleme teribile de sunet, și a fost performante la doar 5 persoane, dar dacă te uiți ca un tare pe scena din imagine, nimeni nu este de gând să-l cunosc.

Un lucru pe care l-am făcut incredibil de bine la SXSW, a fost că am primit atât de mult conținut - că nu am avut să vă faceți griji despre fumbling pentru noi imagini sociale mass-media sau clipuri video pentru un bun 2 luni. Am avut poze cu băieții pe scenă, am avut videoclipuri și fotografii de la artiștii din autobuz.

Am avut set de oră rock plin, împărțitîn 10 sau cam asa ceva videoclipuri. Avem, de asemenea, unele mare "vine-esque" clipuri de fani aplauze de-a lungul la un spectacol de concert nostru în aer liber. Avem fotografii cu fanii care poartă tricourile artistului nostru - avem fotografii ale echipei noastre cu artiști importanți care stăteau pe stradă sau la concertele noastre.

Am luat chiar și "personal / misc." fotografii luate de îngrijire - fotografii ale echipajului de la club, după un spectacol, sau mănâncă după un concert noaptea târziu.

S-ar putea fi de gândire, "Dar Tyler, nu e doar atât de multe ori puteți menționa SXSW la urmașii dumneavoastră social media înainte de a fi știri vechi, nu?".

Dacă ai crezut asta, ești genial și absolut corect! Fanii se vor plictisi să te lauzi cu aventurile tale SXSW foarte repede. Cu toate acestea, această fotografie de tine performante - este, de asemenea, doar o fotografie de performanță. Salvați-l pentru mai târziu - la fel cu un video și așa mai departe. Puteți găsi în continuare modalități de a repurpose conținut mai vechi pentru a-l menține proaspăt și interesant.

De exemplu, am făcut câteva freestyles și chiar și un off-the-manșetă "bonus" videoclip atunci când băieții au fost pe drum a face unitatea de la California la Austin. Am editat-o, și a păstrat acest lucru în buzunarul din spate și a lansat-o la câteva luni după SXSW. În mod similar, cu trupa noastră rock, ne-am păstrat pe o performanță a lor "material mai nou", până când albumul lor a fost lansat.

Social media, în sine, este o entitate foarte simplă. Cu toate acestea, ceea ce face dificil, este păstrarea social media și adepți online angajat. Prin obținerea unei biblioteci de conținut, vă puteți asigura că vă loviți întotdeauna fanii cu clipuri, fotografii și videoclipuri care vă prezintă talentul și marca.


 

Acestea sunt doar câteva lucruri pe care le-am învățat din călătoriile mele trecut la SXSW, și modul în care acestea pot ajuta potențial să prospere în acest an. Indiferent de ce, chiar dacă sunteți doar acolo pentru a prinde unele melodii și se agită unele mâini - esti deja 10 pași înainte de joc. Pentru că prin simpla mutare, și luând energia la un hub de industria muzicală, aceasta arată că sunteți serios și condus într-o direcție mare. Deci, rămâi concentrat.


Ca strateg de marketing muzical, Tyler Allen lucrează cu o gamă largă de artiști, etichete, tehnologie muzicală și entități de retail muzical. Tyler și-a început cariera în industria muzicală cu Sony Music Entertainment și RED Distribution, precum și cu industria de publicitate.

El este dedicat pentru a oferi artiștilor veterani instrumentele pentru a păstra moștenirea lor, și artiști noi instrumente pentru a începe lor (precum și totul în între). Aflați mai multe la wtylerconsulting.com.

Tag-uri: featuringindustria muziciiindieplăti pentru a jucaSXSWsxsw 2016tunecoreTyler Allen