TuneCore Împachetări 2019

decembrie 30, 2019

De Kevin Cornell

În ceea ce pare a fi o clipită, spunem atât de mult până în 2019! Suntem recunoscători pentru a fi recapitularea unele dintre punctele noastre culminante din acest an trecut ca așteptăm cu nerăbdare să ceea ce 2020 deține pentru comunitatea muzicală independentă.

Noi parteneriate de magazine, noi oferte de servicii interesante, noi tendințe și statistici interesante în industrie, precum și conectarea cu artiști la conferințe/festivaluri majore și evenimente TuneCore, 2019 a avut un pic de tot. Ca să nu mai vorbim de un an de conținut educațional pentru artiști independenți pentru a culege de la și în continuare carierele lor.

Asigurați-vă că pentru a lua o asculta la nostru "Sfârșitul anului" 2019 #MusicMadeMe Podcast episod cu TuneCore CEO Scott Ackerman:

Să aruncăm o privire înapoi la o parte din ceea ce a avut anul de oferit.

Parteneriate magazin nou

În 2019, TuneCore a încheiat un parteneriat cu noi magazine și platforme de streaming din întreaga lume pentru a se asigura că artiștii noștri pot ajunge la mai mulți fani ai muzicii ca niciodată. Descoperiri lansate în toată Coreea de Sud, China , Rusia și SUA au oferit Artiștilor TuneCore oportunități majore de descoperire.

În luna mai, am anunțat că vom fi distribuirea la Coreea de Sud pe bază de Music Island. Cu patru milioane de abonați pe șase platforme de muzică digitală individuale, artiștii ar putea ajunge acum la fani pe o piață în creștere rapidă.

În octombrie, TuneCore a finalizat parteneriatul cu Tencent, permițând Artiștilor TuneCore să pătrundă pe piața chineză de muzică digitală în expansiune. Concentrându-se pe trei platforme digitale (Kugou Music, QQ Music și Kuwo Music), oportunitățile de descoperire a muzicii au fost puse la dispoziție în sute de milioane de utilizatori activi lunar într-o gamă diversă de teritorii și demografie de-a lungul China .

În aceeași lună, TuneCore a anunțat parteneriatul său oficial cu aplicația masiv popular TikTok. Artiștii au întrebat despre TikTok care a dus la anunț, deoarece tot mai mulți fani ai muzicii au adoptat aplicația, care permite utilizatorilor să creeze videoclipuri de 15 secunde cu muzică de fundal care ajută la setarea scenei. După ce a văzut lansarea app carierele altor artiști independenți, anterior-necunoscute, nu e de mirare oameni buni vrut muzica lor să fie disponibile acolo! Suntem încântați să ajutăm artiștii să adauge această aplicație la strategia lor de marketing și sperăm să vedem o corelație între utilizarea muzicii lor pe TikTok cu fluxuri, descărcări și vânzări de bilete.

În cele din urmă, să nu uităm de pași noi am făcut cu nostru existente (și mai vechi!) partener, Apple. Anul acesta am integrat o platformă ușor de utilizat pentru a ajuta artiștii să se înscrie la noul lor program Apple Music For Artists. Artiștii care au distribuit muzică pe Apple Music prin Intermediul TuneCore își pot revendica și verifica profilul cât mai repede posibil, astfel încât să poată începe să-și personalizeze pagina artistului cu selecții de melodii, fotografii și multe altele.

Conectarea cu artiștii

2019 a adus, de asemenea, TuneCore multe oportunități față în față pentru a se conecta cu unii dintre artiștii din comunitatea noastră diversă și robustă. Întrebați pe oricine lucrează la TuneCore: nu e nimic care poate bate acest tip de conexiune!

În luna martie, am găzduit un mixer SXSW 2019 pentru artiștii noștri din Austin, TX.

În septembrie, TuneCore și-a făcut cunoscută prezența la celebrul Festival Reeperbahn din Hamburg, Germania, și apoi din nou în octombrie pentru Hamburg Bandcontest.

Mai târziu, în octombrie, oamenii noștri au fost pe teren la epic și în continuă creștere A3C Festivalul conectarea și intervievarea artiștilor, precum și de a face ceva timp pentru a petrece.

Și pe tot parcursul anului, echipa noastră genială entertainment relations a fost pe teren în teritoriile lor respective în SUA, Marea Britanie, France , Italia și Germania, conectându-se cu artiștii prin consultări și evenimente unu-la-unu, care încurajează profesioniștii din industria muzicală locală să se conecteze și să se concentreze asupra modului în care aceștia pot beneficia în mod eficient în continuare artiștilor.

Upgrade-uri de administrare a publicării

Să nu uităm de noile actualizări interesante puse la dispoziția serviciilor de administrare a publicării De la TuneCore. Compozitorii care sunt folosind TuneCore pentru a colecta drepturile lor de autor a văzut unele caracteristici noi mare. Acestea au inclus:

 • Înregistrare mai simplă a compoziției.
 • Colectarea mai rapidă a redevențelor – aceeași viteză de la PRO-uri străine ca și societatea lor locală.
 • Cea mai bună colecție GLOBALĂ PRO – oferind artiștilor/scriitorilor același nivel de servicii oferit celor mai mari nume din muzică.
 • Configurarea și gestionarea "Scindări" mai ușoare.

Statistici de creștere 2018 pentru a începe anul corect

La începutul anului 2019, am fost încântați să oferim învățarea noastră din anul precedent și ceea ce au ținut pentru artiștii noștri. Am renunțat la unele statistici cu adevărat insightful despre sectoarele de creștere din 2018 în teritorii și genuri.

Deși ar putea părea o prostie să le recapitulăm la sfârșitul anului 2019, merită menționat faptul că aceste dezvăluiri au contribuit la stabilirea tonului pentru comunitatea muzicală independentă în ceea ce privește tendințele generale ale industriei.

Creștere a genurilor:    

 • Heavy metal – creștere de 154%
 • J-Pop – creștere de 133%
 • R&B/Soul – creștere de 68%
 •  K-Pop – creștere de 58%
 • Muzica mondială – creștere de 57%
 • Instrumental – creștere de 42%

În 2018, creșterea fluxului de streaming a variat la nivel mondial:

 • Africa – 146% creștere
 • Asia – 52% creștere
 • Oceania – 38% creștere
 • Europa – creștere de 35%
 • America de Sud – 32% creștere
 • America de Nord – 31% creștere

Țările cu o creștere notabilă a fluxului în 2018 au inclus:

 • Maroc – creștere de 243%
 • Africa de Sud – creștere de 125%
 • Italia – creștere de 108%
 • India – creștere de 89%
 • Turcia – creștere de 81%
 • Republica Cehă – creștere de 72%

Așteptăm cu nerăbdare să împărtășim ce fel de creștere a trebuit să arate 2019!

Privind în perspectivă

În cele din urmă, dorim să extindem un mulțumire consistent tuturor artiștilor noștri TuneCore pentru un 2019 de succes. Fie că ați fost cu noi de la început, doar semnat și distribuite în acest an, sau se încadrează undeva între, angajamentul dumneavoastră de a crea muzică și abilitarea carierei tale este o sursă de inspirație pentru noi zi de zi. Iată pentru 2019 și așteptăm cu nerăbdare 2020!

Tag-uri: featuring muzica de distribuție muzică insula muzica publicarea tencent tiktok