TuneCore marți: Jaycee

Septembrie 15, 2020

Ne-am întors cu o altă instalare a seriei noastre cele mai recente, TuneCore Marți, care își propune să evidențieze artiști și alți profesioniști de muzică care sunt scris, înregistrare, și hustling în termenii lor. Prin prezentarea creatives face acest lucru în felul lor peste tot în lume, TuneCore marți își propune să împuternicească și să inspire comunitatea noastră diversă de artiști. 

În această săptămână vorbim cu artistul australian hip hop Jaycee. Check out video lui și asigurați-vă că pentru a afla mai multe despre călătoria sa!

Cântărețul, rapperul, producătorul și multi-instrumentistul din Perth, Jaycee, a avut un 2019 aglomerat. 

El și echipa lui explorau strategii în jurul eliberării unei mari din catalog, și voiau să facă ceva care să întoarcă capetele. El a fost în urma campaniilor de Artiști TuneCore ca Russ, care a scăzut un cântec pe săptămână pentru o alerga extins) și a dat seama nici un alt artist a făcut o campanie similară pe termen lung, care a inclus, de asemenea, videoclipuri pentru fiecare singur. Deci, la fel ca asta, Jaycee angajat să lanseze 26 single-uri și clipuri video pe parcursul a 26 de săptămâni!

"Asta a fost cu siguranta o experienta interesanta!" spune el, "Russ ne-a inspirat foarte mult, și am vrut să facem ceva similar - dar cu propria noastră poftă de mâncare."

Fotografierea 26 videoclipuri nu este o glumă, dar abordarea DIY a devenit a doua natură pentru Jaycee cu mult înainte de campania a început. Ca adolescent, el a oferit abilitățile sale de pian, chitara si tobe în benzi și a început să scrie versuri în liceu. Dar când a vrut să-și construiască propria carieră, atenția lui Jaycee s-a îndreptat spre producția de acasă.

Când am început, nu am avut nici conexiuni sau resurse pentru a permite timp de studio profesionale, așa că am avut de a da seama să facă un cântec mine (de la început până la sfârșit), dacă am vrut să pună muzica afară, își amintește el. "Am economisit o sumă mică de bani, am cumpărat strictul necesar și am înființat un mic studio într-un dormitor de rezervă. Fiecare cântec pe care l-am lansat a fost produs, mixat și stăpânit de mine din studioul meu de acasă. Eu folosesc LogicPro pentru a crea melodiile mele și totul a fost DIY din prima zi."

Descriind Perth ca fiind "capitala cea mai izolată din Australia ", Jaycee descrie scena locală hip hop ca fiind de susținere și entuziast. 

"Perth este o scenă destul de strâns tricot", spune artistul. "Cu toții ne propunem să fluturăm steagul orașului nostru, astfel încât toată lumea să ne susțină foarte mult. Și chiar am colaborat cu câțiva artiști locali pe piese, așa că a fost mișto."

Dar abilitățile lui Jaycee pe rețelele de socializare l-au ajutat să adune fani din întreaga lume, bucurându-se de peste 32.000 de urmăritori pe Instagram și de aproape 40.000 de ascultători lunari pe Spotify .

"Social media mi-a făcut foarte ușor să creez o conexiune mai profundă cu fanii mei și să interacționez cu ei în moduri care nu erau posibile cu doar câțiva ani în urmă. Sunt recunoscător pentru platforme precum Instagram și TikTok pentru că mi-au permis să construiesc un public și să-mi ofer expunerea muzicală pe care anterior nu ar fi avut-o."

Este autenticitatea și munca grea, Jaycee susține, că artiștii ar trebui să se concentreze pe:

"Când ești un artist independent, tot ce ai ești tu și echipa ta", le amintește el colegilor săi. "Trebuie să fii atât strategic, cât și neobosit când vine vorba de lansarea muzicii tale. Fie că este vorba de fani sau pisici din industrie, trebuie să vă gândiți continuu la modalități creative de a atrage atenția oamenilor să vă audă melodiile! Vei primi mult mai mult nu decât da pentru o lungă perioadă de timp. Dar cheia este să blochezi toate astea și să continui."

Etica muncii lui Jaycee, abordarea DIY și capacitatea de a utiliza toate resursele de la vârful degetelor consolidează conceptul a ceea ce înseamnă să fii independent în 2020.

Eu și echipa mea suntem extrem de independenți și ne mândrim cu faptul că facem totul noi înșine (așa am făcut până acum). TuneCore oferă literalmente toate aceleași servicii pe care un record de etichete majore nu pentru artiști viitoare - dar fără nici un siruri de caractere atașat! Cu tehnologia fiind în cazul în care este la, și artiștii ajunge enorm poate avea prin utilizarea strategică instrumente și platforme care sunt disponibile pentru toată lumea, a făcut case de discuri tradiționale / oferte mai puțin atrăgătoare pentru artiști ca mine."

Tag-uri: AustraliafeaturingJaycee Hip Hop