Repere ale sfârșitului de an TuneCore

decembrie 28, 2020

Pe măsură ce anul 2020 se apropie de final, am dori să luăm un moment pentru a sărbători și a reflecta din nou asupra a ceea ce a făcut acest an atât de impact pentru artiștii TuneCore. Suntem datori comunității noastre de artiști talentați și pasionați să fi reușit să cucerească tot ceea ce am realizat împreună în ultimul an. Deși este important să mergem mai departe și să stabilim noi obiective, există atât de multă valoare în a lua un moment pentru a reflecta și sărbători ceea ce a făcut ca 2020 să aibă un impact atât de mare pentru artiștii noștri. Iată câteva dintre cele mai importante momente din 2020:

2 MILIARDE DE DOLARI

La începutul acestui an, TuneCore Artists a atins un punct de reper. Au câștigat 2 miliarde de dolari din distribuirea muzicii lor în întreaga lume. Asta e miliarde cu B. Lista artiștilor TuneCore include creații independente în toate etapele carierei lor – fie că este vorba de hobbyiști muzicali și artiști noi, muzicieni de lucru și artiști în curs de dezvoltare, sau artiști independenți de top care se bucură de cariere profitabile prin muzica lor - TuneCore a nivelat terenul de joc pentru artiștii care obțin muzica auzită.
Aflați mai multe


INDEPENDENTAF

Încă de la început, TuneCore a aplaudat artiștii noștri care au lucrat neobosit pentru a-și crește carierele muzicale independente. În ultimul an, am împărtășit câteva repere din călătoriile artiștilor noștri pe drumul spre succes, reprezentând în același timp ceea ce înseamnă cu adevărat a fi #IndependentAF. Independența nu este doar o expresie a libertății, ci este o modalitate pentru artiștii noștri de a ieși în evidență și de a fi sărbătoriți pentru realizările lor în cariera muzicală, atât mari, cât și mici.
află mai multe


VIAȚA ÎN TIMPUL CARANTINEI

Din martie, carantina și distanțarea socială nu au simțit nimic mai puțin decât un șoc cultural major. Concerte, festivaluri, și spectacole live au devenit, din păcate, un lucru din trecut (pentru moment). Pe măsură ce navigăm și continuăm să ne adaptăm la acest nou mod de viață, am învățat că distanțarea noastră fizică nu înseamnă că trebuie să ne limităm creativ. Aceasta include, desigur, carierele muzicale ale artiștilor. De la concerte live streaming la resurse care îi ajută pe cei care s-au bazat pe muzică live pentru a-și face existența, am oferit comunității TuneCore cât mai multe resurse educaționale pentru a-și susține carierele muzicale pe tot parcursul pandemiei.
află mai multe


BLACKOUT MARȚI

Ca răspuns la mișcarea mondială pentru justiție și mobilizarea de proteste pașnice ale inegalității în luna iunie a acestui trecut, am participat cu mândrie la blackout la nivel de industrie marți. Pe 2 iunie 2020, toate încasările, un total de $20k, din taxa de distribuție a TuneCore pentru lansări noi au fost donate pentru Color of Change, o organizație progresivă non-profit de advocacy a drepturilor civile în sprijinul drepturilor egale pentru comunitatea neagră. Ne angajăm să împuternicim artiștii să continue să scrie, să înregistreze și să-și construiască cariera muzicală, recunoscând în același timp nevoia urgentă de a pune capăt rasismului sistemic și instituțional în toate aspectele vieții de zi cu zi.
află mai multe


JUNETHEENTH

TuneCore este mândru să recunoască conducerea Black Artists au avut care continuă să modeleze și să influențeze muzica de generații în toate genurile. În onoarea Juneteenth și Black Music Luna în acest an trecut, am sărbătorit Black Artists cu o muzică exclusivă Made Me Spotify Redare. În plus, am ajuns la artiști în cadrul comunității noastre muzicale pentru a le cere despre arta lor, ceea ce Junetenth înseamnă pentru ei, și mai mult. Suntem mândri să le împărtășim vocile și să vă încurajăm să le citiți cuvintele puternice.
află mai multe


TIKTOK

La începutul acestui an, TuneCore a sărit pe bandwagon TikTok, devenind unul dintre primii lor distribuitori independenți care au fost parteneri cu ei. Dacă nu te-ai ascuns sub o piatră anul trecut, ai fi știut că TikTok a devenit una dintre platformele de social media cu cea mai rapidă creștere de pe glob. TikTok oferă o altă modalitate de a permite artiștilor să-și promoveze și să-și prezinte muzica ascultătorilor și fanilor. Când artiștii noștri distribuie către TikTok, milioane de utilizatori au acces la redarea în flux a muzicii lor în videoclipurile lor, în timp ce noi colectăm și plătim venituri. Chiar mai interesant, TuneCore este încântat să fi lansat propriul nostru cont TikTok, încurajarea și unirea artiștilor noștri care au întruchipat ceea ce înseamnă să fie #IndependentAF în moduri creative.
află mai multe


LANSĂRI MAGAZIN

Când vine vorba de creșterea unui artist, este de până la fani pentru a decide în cele din urmă cât de succes un artist poate fi. De aceea, facem o prioritate pentru a obține muzica lor auzit în magazine din întreaga lume. În acest an, TuneCore a lansat cu mândrie 10 noi magazine digitale pe care le putem oferi acum artiștilor noștri pentru a distribui muzica lor, inclusiv Joox, Netease Cloud Music, TIMMUSIC, UMA, Hungama, Zed +, Resso, WYNK Music, și Triller. Din Africa de Sud în India ; Italia către Mainland China ; fiecare magazin digital vizează diferite segmente de public internațional, oferind artiștilor noștri posibilitatea de a ajunge la noi ascultători și fani din întreaga lume.
află mai multe


EXPANSIUNE INTERNAȚIONALĂ: INDIA, RUSIA, BRAZILIA

Ați întrebat și am ascultat: pe măsură ce comunitatea noastră de artiști continuă să crească la nivel internațional, am prioritizat găsirea celor mai bune modalități de a răspunde nevoilor fiecărui artist. În vara trecută, TuneCore și-a lansat oficial India site-ul, oferind talente locale, opțiuni de monedă locală, și o mulțime de resurse educaționale pentru artiștii noștri.
află mai multe

Am păstrat impuls merge acest septembrie trecut, când am anunțat cu mândrie expansiunea noastră internațională a continuat cu lansările localizate de TuneCore Rusia și TuneCore Brazilia. Această creștere internațională are resurse localizate mai mari și mai bune, susținute de noi membri locali ai echipei TuneCore, precum și site-uri web dedicate limbii locale atât în rusă, cât și portugheză.
află mai multe


LIVE SESIUNE WEBINARS

Într-un efort continuu de a lansa modalități mai mari și mai bune de a ne educa și sprijini artiștii, ne-am extins webinariile educaționale Live Stream, în același timp în parteneriat cu unele dintre cele mai mari nume de uz casnic din industria creativă de astăzi, inclusiv TikTok, Facebook Music, Instagram Music și multe altele. Am început să derulăm webinarii mai localizate în India , Marea Britanie și Italia pentru a oferi artiștilor noștri internaționali resurse și conținut relevant. Avem o multime in magazin pentru mai multe evenimente virtuale în anul următor, astfel încât să fie sigur de a rămâne tuned pentru unele anunțuri interesante.
află mai multe


TUNECORE MARȚI

În sprijinul continuării împuternicirii comunității noastre independente de artiști, am dat startul noii noastre serii, TuneCore Marțea. Comunitatea noastră de artiști se reunește pentru videoclipul nostru lunar TuneCore tușițe, blog post și caracteristică socială, evidențiind un artist talentat din piscina noastră diversă de creatori care scriu, înregistrează și se rostesc în termenii lor. Este un mod foarte inspirat de a avea o vedere la ceea ce se întâmplă în spatele scenei de o versiune artiști "ultima.
află mai multe


Și, în sfârșit, pe măsură ce anul 2020 se apropie de sfârșit, suntem încântați să privim înapoi și să sărbătorim munca de sine stătătoare a artiștilor noștri. Suntem atât de mândri de fiecare artist TuneCore care întruchipează ceea ce înseamnă cu adevărat să fii #IndependentAF. Continuă să creezi, și te vom ajuta să fii auzit... și plătite! Ne vedem în 2021!

Tag-uri: 2020 featuring tunecore artiști tunecore știri