TuneCore marți: Keeyen Martin

ianuarie 12, 2021

Ne-am întors cu o altă instalare a seriei noastre cele mai recente, TuneCore Marți, care își propune să evidențieze artiști și alți profesioniști de muzică care sunt scris, înregistrare, și hustling în termenii lor. Prin prezentarea creatives face acest lucru în felul lor peste tot în lume, TuneCore marți își propune să împuternicească și să inspire comunitatea noastră diversă de artiști. 

Săptămâna asta vorbim cu sufletul din Atlanta și cu artistul R&B Keeyen Martin. Check out video lui și asigurați-vă că pentru a afla mai multe despre călătoria sa!

X

Este întotdeauna interesant pentru a afla artiștii primul luat un instrument sau un pad de hârtie pentru a începe să facă muzică. Pentru Keeyen Martin,el nu a fost destul de mare pentru a deține un instrument real, și abilitățile sale de scriere de mână au fost mai puțin decât dezvoltate.

"Bunica mea m-a început la vârsta fragedă de doi ani", ne spune Keeyen. "Practicarea melodii, pian, și deține un microfon de jucărie pentru a imita artiștilor interpreți sau executanți. Am avut întotdeauna o rutină de practică, repetiții, și de etichetare de-a lungul la studio cu părinții mei."

A fost mai târziu, dar nu mult mai târziu, în liceu că Martin ar decide că muzica este ceea ce el a vrut să urmeze ca o carieră. Fie că a fost performante sau în cadrul industriei, el a fost determinat. Crescut în Carolina de Nord, Martin a avut ocazia de a începe să participe la sesiuni de studio și în cele din urmă a început să cânte profesional ca o cântăreață de fundal ca artiști majore casa de discuri ar veni prin oraș. Dar a fost mai mult decât doar de stabilire voce jos pentru el:

"Am studiat toată lumea", spune el, râzând. "Am adunat, în general, că am nevoie să se mulțumească cu fiecare artist - calitatea, performanța și prezentarea au fost o astfel de prioritate pentru a ține pasul cu industria."

După ce a primit o bursă Michael Jackson pentru a participa la Morehouse College, Keeyen s-a trezit situat într-una dintre cele mai importante piețe muzicale din țară: Atlanta. 

De acolo, Keeyen și-a început cariera muzicală independentă, în timpul căreia va continua să împărtășească scena cu legende precum Stevie Wonder, Aretha Franklin, Kanye West, Michelle Williams și Common, găsind scene în toată țara pentru a-și prezenta talentul. Spectacolul său live pe care îl vede ca pe o evoluție importantă și continuă pentru artiști.

"Performante a fost o clasă de master consecventă", spune Keeyen. "Eu trăiesc de, "Esti doar la fel de bun ca ultima ta performanță", și fiecare public, fiecare fan merită cel mai bun. Întâlnești atât de mulți oameni care sunt campioni la ceea ce faci, și e de datoria ta să onorezi asta cu un mare spectacol live. De la început atât de tineri, am crescut atât de mult și a învățat să se angajeze și distra aproape orice audiență. Există cu adevărat atât de multă dezvoltare care vine de pe scenă."

El credite YouTube și pentru a-l transforma într-un marketing social media mai puternic. Partajarea videoclipurilor și obținerea de feedback i-au arătat să îmbrățișeze feedback-ul și datele. Funcționând în lumea r&b-ului modern și a muzicii soul, Keeyen este energizat de creșterea sa: "Atât de mulți artiști indie împing cu adevărat genul înainte cu muzică și performanță noi și proaspete." 

Când Martin nu este în studio sau pe scenă, el este în comunitate a comite timp pentru a Atlanta Music Project. Spune că l-a învățat despre conexiune și predare.

"În esență, [Atlanta Music Foundation] este orientat pentru a educa și mire următoarea generație de muzicieni și artiști. Am avut atât de distractiv de predare studenți arta de a efectua și având diferite sesiuni despre muzica de afaceri. Artiștii trebuie să-și amintească întotdeauna că suntem o reflectare a comunității noastre și este vital să dăm înapoi orașelor și oamenilor care ne-au făcut."

În 2010, Keeyen s-a înscris pentru un cont TuneCore gratuit și nu s-a uitat înapoi. El citează TuneCore ca fiind una dintre platformele digitale care i-au arătat că poate lansa cu succes muzica ori de câte ori dorește.

"A fost o componentă cheie a succesului meu, deoarece eu sunt în control nu doar muzica mea, dar prezența digitală ca un artist", spune Martin. Am învățat să echilibreze totul de la versiunile viitoare, bugetele și urmărirea traiectoria mea [ca un artist] toate de la utilizarea TuneCore.

Tag-uri: featuring keeyen Martin Tunecore marți